بنارس، شهر مقدس و قدیمی هندی ها (تور بمبئی)

به گزارش مجله گوگل ایرانی، بنارس یکی از شهرهای مقدس هندوستان با تاریخی کهن است. گفته می گردد که این شهر احتمالاً قدیمی ترین شهر مسکونی جهان است. شهری که متعلق به خدای سازندگی و ویرانی یعنی شیوا است و هندوها معتقدند که اگر در این شهر بمیرید، روح شما از چرخه تناسخ رها می گردد و به بهشت می رود. شهر در سواحل رود گنگ بنا شده که در آئین هندوئیسم به عنوان پاک ترین و مقدس ترین رود شناخته می گردد و می گویند که اگر در آب آن غسل کنید، گناهانتان شسته می گردد.

بنارس، شهر مقدس و قدیمی هندی ها (تور بمبئی)

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور بمبئی ما را تجربه کنید. از دهلی، آگرا و جیپور دیدن کنید و در شهر زیبای بمبئی قدم بزنید، در محیط زیبای فیلم های هندی از لحظات لذت ببرید.

بنارس در دنیا بیشتر با نام واراناسی (Varanasi) شناخته می شود. در دوران قدیم به این شهر کاشی می گفتند و در سال 1956 نامش را به واراناسی تغییر دادند. نام بنارس هم از همین واراناسی مشتق شده و یک معنی دارند. واراناسی یعنی محل برخورد رود وارونا و آسی که توصیفگر موقعیت جغرافیایی شهر است.

نکته جالبی که در این شهر دیده می شود، آیین و مراسم مختلف مذهبی است که در فضای باز و در کنار یکی از قاط های رود گنگ به اجرا در می آیند و همه می توانند آن ها را تماشا نمایند. قاط ها که در سایر شهره های مقدس هند مانند هاریدوار و ریشیکش هم وجود دارند، به پلکان هایی در کناره رود گنگ گفته می شود. از قاط ها برای به جا آوردن انواع مراسم مذهبی، از غسل گرفته تا سوزاندن پیکر مردگان استفاده می شود. اگر به بنارس بروید، خواهید دید که در کنار رودخانه افراد مختلفی مشغول یوگا و نیایش هستند، آرایشگران مشغول کوتاه کردن موی مردم اند، بعضی ماساژ می گیرند و جوانان به بازی کریکت می پردازند.

تاریخچه بنارس

در سال 590 قمری، شهر بنارس را معزالدین محمد سام تصرف کرد. در دوره محمدسام بت های بسیاری خراب و ویران شدند. حدود 346 سال بعد یعنی در 936 قمری، بنیان گذار امپراتور گورکانی هند به نام ظهیرالدین محمد بابر، شهر بنارس را به قلمرو خود اضافه کرد. پس از او در دوره اکبر شاه (سومین پادشاه سلسله گورکانی)، راجه جی سینگه رصدخانه ها و معابدی را در بنارس ساخت.

ششمین امپراتور گورکانی هند،اورنگ زیب عالمگیر یا عالمگیر اعظم بود که از سال 1658 تا 1770 میلادی حاکم هند بود، او مسجدی را به جای یکی از معابد قدیم هندی ساخت.در سال 1775 میلادی، شهربنارس به بریتانیا (بزرگ ترین فعال مالی دنیا آن دوره) واگذار شد و در نهایت در سال 1950 میلادی به اتحادیه هند پیوست. شهر بنارس به علت برخورداری از موقعیت بسیار خوب و قرارگیری بر سر راه ارتباطی مراکز مهم ادبی و علمی همچون لکهنو، جونپور، آگره و بزرگ آباد به یکی از مراکز تجمع دانشمندان و شعرا تبدیل شد.

در زمان سومین پادشاه گورکانیان هند یعنی در دوره اکبرشاه ، چهارمین پادشاه این سلسله (دنیاگیر شاه) و پنجمین امپراتور سلسله گورکانی (شاه دنیا) ، شاعران و ادبای فارسی گوی بسیاری در بنارس زندگی می کردند. اکنون هم شهر بنارس جزو مراکز آموزش زبان فارسی است و زبان و ادب فارسی در دانشگاه هندوی بنارس تا مقطع دکتری تدریس می شود. علاوه براین در مدرسه دینی الجامعة السلفیة هم طلاب به فارسی آموزش داده می شوند.

یکی از منظومه های ایرانی و هندی داستان ملک خورشید و معشوق بنارس است.این داستان سرگذشتی از عشق پاک جوانی ایرانی و اهل اصفهان با دختری اهل بنارس به نام ملک خورشید، دختر شاه بنارس است.در انتهای داستان آمده است که عاشق و معشوق در دریا غرق شده و می میرند. سراینده این داستان ملا محمد خطای شوشتری با تخلصخطا بوده است.

در بنارس موزه ای به نام بهارات کالا بهاوان وجود دارد که مجموعه ای از مجسمه ها، نسخه های خطی نوشته شده روی برگ نخل ، نقاشی های مینیاتوری و نمایشگاه های تاریخ محلی وجود دارد که جذابیت این شهر را چندین برابر نموده است.

مراسم آرتی یکی از مراسم مذهبی هندویان در بنارس

از مراسم های مذهبی هندویان، می توان به مراسم آرتی اشاره نمود. اجرای این مراسم همراه با افروختن آتش است که هندوها به ستایش رود گنگ و الهه می پردازند.اگر اجرای این مراسم در هنگام طلوع آفتاب باشد، در قاط آسی برگزار می شود؛ اگر هم در زمان غروب آفتاب باشد در قاط دساشوامد اجرا می شود.

به پلکان هایی که در کناره رود گنگ وجود دارد، قاط گفته می شود.از قاط برای اجراکردن مراسم های مذهبی استفاده می نمایند.قاط ها علاوه بر بنارس در شهرهای مقدس دیگر ازجمله هاریدوار و ریشیکش نیز وجود دارند.در مکان هایی که قاط وجود دارد، افراد به یاری آن ها بدن خود را به داخل آب می برند و با انجام این عمل ایمان خود را برای انجام مراسمات قوی تر می نمایند. در بنارس بیش از 100 قاط وجود دارد که قاط داساشوامد و آسی بزرگترین آن ها هستند.

یکی از برترین تفریحات در بنارس این است که در خیابان ها و کوچه های شلوغ شهر قدم بزنید و آداب و رسوم روتین هندو ها را تماشا کنید. در زمان گرفتن عکس و فیلم، حواستان به افرادی که در حال اجرای مراسم مذهبی هستند، باشد. به ویژه از آتش سپاری مردگان عکس نگیرید.

رود کنگ

سالانه یک میلیارد نفر به آب رودخانه می زنند و غسل می نمایند. گفته می شود که با این کار، الهه گنگ روح آن ها را پاک نموده و گناهانشان را می شوید. این رود با عظمت، مقدس ترین رود هندی ها است. در خصوص اهیمت رود گنگ و الهه گنگ در نوشته افسانه های رود گنگ: دروازه ای به بهشت و در خصوص داستان های جالب این رود در نوشته افسانه های رود گنگ: داستان پیدایش صحبت نموده ایم. قطعاً تماشا رود باعظمتی که برای جمعیت فراوانی اهمیت خاصی دارد، تجربه منحصر به فردی است. فقط یادتان باشد که به درون آب نروید. گنگ با تمام خواص پاک نمایندگی معنویش، از آلوده ترین رودهای دنیا محسوب می شود.

اگر می خواهید در بنارس سوار قایق های پارویی شوید، کوشش کنید که تا حد امکان خیس نشوید. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که با وجود این آلودگی چگونه است که مسئله ای برای رفتینگ در گنگ وجود ندارد؟ رفتینگ رود گنگ در بخش های ابتدایی رودخانه برگزار می شود که بسیار تمیز است.

معبد ویشوانات

مهمترین مکان مذهبی برای هندوهای بنارس،ویشوانات است.در این معبد پرشکوه، یکی از خدایان اصلی هندویی به نام شیوا را پرستش می نمایند.هندوها معتقدند شهر بنارس متعلق به خدای سازندگی و ویرانی شیوا است و اگر کسی در این شهر فوت شود، روح او از چرخه تناسخ رها گشته و مستقیما وارد بهشت می شود.بنای کنونی این معبد در سال 1776 بازسازی و بازسازی شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 4 دی 1401 بروزرسانی: 4 دی 1401 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 2143

به "بنارس، شهر مقدس و قدیمی هندی ها (تور بمبئی)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنارس، شهر مقدس و قدیمی هندی ها (تور بمبئی)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید