توسعه صنعت جلبک در ایران بازار 500 میلیون دلاری ایجاد می کند

به گزارش مجله گوگل ایرانی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مصطفی قانعیدر نخستین نشست تخصصی جلبک، با اشاره به تدوین نقشه راه، توسعه فناوری و صنایع جانبی در بوشهر، بیان نمود: صنعت جلبک بازار بزرگی در کشور ایجاد می کند. برگزاری نشست های تخصصی جلبک نیز به دریافت راهکارهای عملیاتی برای توسعه فناوری جلبک کمک می کند. چراکه این ظرفیت در 50 سال آینده نقشی بزرگ در حوزه غذا و صنایع مختلف ایفا خواهد کرد.

توسعه صنعت جلبک در ایران بازار 500 میلیون دلاری ایجاد می کند

وی اضافه نمود: ایران از نظر داشتن ریزجلبک ها و جلبک های بزرگ، در بهترین شرایط واقع شده است و باید به صورت جدی به سمت فناوری های مرتبط با این حوزه گام برداشت.

قانعی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: عدم توجه به این صنعت، باعث شده است که صنایع مرتبط با این حوزه استراتژیک شکل نگیرد و ایران تنها به یک وارد کننده جلبک و فرآورده های آن تبدیل شود.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: در زمینه جلبک، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدام به تهیه نقشه راه کرده است. این کار علاوه بر رونق اقتصاد زیستی به ایجاد اشتغال و تولید فناوری نیز کمک می کند.

وی بیان نمود: با توجه به زمین های مستعد پرورش جلبک در ساحل خلیج فارس و مکران تغذیه آبزیان با جلبک باید گسترش یابد تا آبزیان با هزینه کمتر و کیفیت بهتر پرورش یابند. این کار کمک می کند مشکل تأمین خوراک آبزیان که یکی از مسائل اصلی پرورش دهندگان است برطرف شود.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: در حال حاضر استفاده از جلبک دریایی در صنایع غذایی به عنوان فرم دهنده مورد استفاده قرار می گیرد که برای تأمین این نیاز نیز جلبک را از دیگر کشورها وارد می کنیم.

به گفته وی، در حال حاضر برای تولید جلبک در کشور، 3 شرکت داخلی با سرمایه خصوصی وارد میدان شده اند که امیدوار هستیم با توانمندی های داخلی بتوانیم به رشد خوبی برسیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 158

به "توسعه صنعت جلبک در ایران بازار 500 میلیون دلاری ایجاد می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه صنعت جلبک در ایران بازار 500 میلیون دلاری ایجاد می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید