توصیه های غذایی در ماه رمضان و در شرایط پاندمی کرونا

به گزارش مجله گوگل ایرانی، در ماه مبارک رمضان نیز مانند همواره پیروی از برنامه غذایی متنوع و متعادل؛ یعنی تامین انواع مختلفی از مواد غذایی به تناسب با یکدیگر و مقادیر کافی از مواد مورد احتیاج برای حفظ سلامت بدن و رعایت میانه روی با محدود کردن غذاهای دارای چربی، کلسترول، قند، نمک زیاد و ترکیبات افزودنی توصیه می گردد.

توصیه های غذایی در ماه رمضان و در شرایط پاندمی کرونا

به گزارش خبرنگاران، غذاها بر اساس محتوای پروتئین، ویتامین و موادمعدنی در 6 گروه اصلی غذایی قرار دارند. انتخاب انواع غذاها از گروه های مختلف به توضیح زیر و همچنین انتخاب مواد غذایی جایگزین در هر گروه غذایی برای بر طرف کردن احتیاجهای تغذیه ای شامل آب، املاح، ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین و انرژی مورد احتیاج بدن افراد روزه دار در سه وعده غذایی سحر، افطار و شام لازم است.

شش گروه غذایی اصلی و جایگزین های آنها عبارتند از:

- گروه نان و غلات: نان ها شامل سنگک، بربری، نان جو، لواش، تافتون و سایر نان های محلی، برنج، انواع ماکارونی، رشته ها، غلات صبحانه، بلغور گندم، بلغور جو است. توصیه بر این است که حداقل نیمی از نان و غلات مصرفی روزانه از نوع سبوس دار باشد.

- گروه سبزی ها: شامل انواع کاهو، اسفناج، کرفس، سبزی خوردن و سایر سبزی های برگی، انواع کلم، هویج، بادمجان، نخود سبز، لوبیا سبز، انواع کدو، فلفل، قارچ، خیار، گوجه فرنگی، پیاز و ...

- گروه میوه ها: شامل انواع میوه های فصل از جمله مرکبات مانند پرتقال، نارنگی، لیمو ترش، لیمو شیرین، گریپ فروت، سیب، کیوی و ... و انواع آب میوه طبیعی و بدون شکر افزوده، کمپوت میوه های کم شیرین یا بدون شکر افزوده و میوه های خشک.

باید توجه کرد که مصرف مقادیر کافی گروه سبزی ها و میوه ها در ایام روزه داری با تامین ویتامین ها به خصوص ویتامین C و پیش ساز ویتامین A به تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با بیماری کووید 19 یاری می نمایند.

- گروه شیر و لبنیات: شامل شیر، ماست، پنیر، کشک و دوغ. این گروه علاوه بر تامین کلسیم و فسفر و بخشی از پروتئین، ویتامین های گروه B به خصوص ویتامین B2 و B12 را که به تقویت سیستم ایمنی بدن یاری می نمایند، تامین می نماید. توصیه بر این است که لبنیات از نوع کم چرب (کمتر از 2.5 درصد چربی) مصرف گردد.

- گروه گوشت و تخم مرغ: این گروه منبع تامین پروتئین حیوانی و با کیفیت بالا هستند و شامل گوشت قرمز، مرغ، ماهی، میگو، بلدرچین، غاز، اردک، تخم مرغ و تخم سایر پرندگان هستند.

- گروه حبوبات و مغز دانه ها: حبوبات شامل نخود، انواع لوبیا، عدس، باقلا، لپه، ماش و ... و مغزها شامل گردو، بادام، فندق، پسته، بادام زمینی، بادام هندی و ...

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، در ایام روزه داری سال جاری، به مصرف منابع کافی پروتئین اعم از حیوانی و گیاهی که برای عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از بیماری کووید 19 لازمند، باید توجه گردد. انواع حبوبات منبع پروتئین هستند و وقتی همراه با غلات مصرف می شوند، به عنوان جایگزین گوشت، مرغ و ماهی می توانند یک پروتئین خوب و با کیفیت را برای بدن تامین نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1578

به "توصیه های غذایی در ماه رمضان و در شرایط پاندمی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های غذایی در ماه رمضان و در شرایط پاندمی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید