خیاطیان: اندیشکده ها می توانند خط ارتباط دولت و دانشگاه باشند

به گزارش مجله گوگل ایرانی، تهران (پانا) - رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با اشاره به تجربه نزدیکی دانشگاه و صنعت به واسطه ایجاد پارک های علم و فناوری به عنوان نهاد میانجی گفت اندیشکده ها نیز می توانند نهاد میانجی و خط ارتباط دولت و دانشگاه باشند.

خیاطیان: اندیشکده ها می توانند خط ارتباط دولت و دانشگاه باشند

به گزارش روابط عمومی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری، محمدصادق خیاطیان پیش از ظهر امروز در جمع مدیران اندیشکده ها در خانه اندیشه ورزان ایران گفت: اندیشکده ها می توانند به عنوان یک نهاد میانجی از یکسو دانشگاه را با اقتضائات اجرایی آشنا کنند و از سویی دیگر تمایل دولت را برای تغییر ارتقاء دهند تا در نهایت ادبیات این دو نهاد به هم نزدیک شود.

وی اضافه نمود: لازمه تفاهم، اعتماد و زبان مشترک است و در پی ایجاد آن، فرهنگ سازی و جریان سازی به وجود خواهد آمد؛ البته این احتیاجمند کارهای بلند مدت است. مراکز فکری و اندیشه ای در کشور باید به دولت نزدیک شوند و دانشگاه هم باید به این مراکز بیشتر اعتماد کند تا ارتباط میان آنها شکل گیرد.

خیاطیان یادآور شد: در کار اجرایی از آنجایی که در بسیاری موارد باید ارائه پاسخ، سریع باشد، موضوعات راهبردی کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری اضافه نمود: صرف رسیدگی به امورات متداول، دستگاه های اجرایی را به سمت روزمره گی می برد. درگیری های اجرایی با فضای بروکراسی موجب می شود مسئولان کمتر خود را درگیر برنامه های بلند مدت تر کنند، در حالی که بسیاری از کارها احتیاج به برنامه های بلند مدت دارد.

دولت و شخص رئیس جمهور اعتقاد زیادی به استفاده از ظرفیت نخبگانی دارند

وی با تاکید بر اینکه دولت و شخص رئیس جمهور اعتقاد زیادی به استفاده از ظرفیت نخبگانی و به کارگیری برنامه های راهبردی در امور اجرایی دارند، گفت: این اراده در دولت وجود دارد که کارهای بنیادی بلند مدت تری از طریق ارتباط و نزدیکی با مراکز تحقیقاتی و بدنه دانشگاه صورت گیرد.

خیاطیان اضافه نمود: ما احتیاجمند ارتقای توانمندی ها در حوزه های علمی - راهبردی هستیم و برای تحقق آن باید این حوزه با فضای جامعه بیشتر تطبیق یافته و ادبیات دولت و دانشگاه به هم نزدیک شود.

ارتباط دانشگاه و دولت از طریق اندیشکده ها ممکن است

رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هم اکنون به واسطه اقدامات اجرا شده در 10 سال اخیر شاهد هستیم که زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور شکل گرفته است اما در حوزه اندیشگاهی هنوز نتوانسته ایم زیست بومی را شکل دهیم تا احتیاجهای این بخش مرتفع شود.

وی با بیان اینکه احتیاجهای بخش اندیشگاهی همچنان تامین نشده است، یادآور شد: البته در این شرایط اندیشکده ها نباید از حرکت باز بمانند بلکه باید رو به جلو حرکت کرده و در میان راه برای رفع احتیاجهای خود تلاش کنند.

خیاطیان تاکید کرد: باید انتظاراتمان را از اندیشگاه ها معین و ماموریت آنها را در زیست بومی که برای آن طراحی می کنیم، ترسیم کنیم.

رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوی در خاتمه این نشست، مباحث مطرح شده از سوی مدیران اندیشکده های حاضر در این نشست را موضوعات خوب و قابل توجهی خواند و گفت: ایده های خوب را باید یافت و مورد حمایت قرار داد؛ راه اندازی اندیشکده ها می تواند پشتوانه اصلی این ایده ها باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 شهریور 1401 بروزرسانی: 11 شهریور 1401 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 2092

به "خیاطیان: اندیشکده ها می توانند خط ارتباط دولت و دانشگاه باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیاطیان: اندیشکده ها می توانند خط ارتباط دولت و دانشگاه باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید