سیب زمینی تراریخته آماده اخذ مجوز می گردد

به گزارش مجله گوگل ایرانی به نقل از پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، نیراعظم خوش خلق سیما در نشست دوره ای در جمع محققان بخش تحقیقات مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به موفقیت محققان بخش مهندسی ژنتیک این پژوهشگاه در دستیابی به بیش از 147 رخداد تراریخته در ارقام مختلف گیاهی، ابراز امیدواری کرد که سیب زمینی تراریخته اوایل سال آینده آماده اخذ مجوز تایید گردد.

سیب زمینی تراریخته آماده اخذ مجوز می گردد

وی تسریع در روند پژوهش های در حال انجام به منظور بهره مندی هرچه بیشتر کشاورزان از نتایج این تحقیقات و فراوری ارقام تراریخته پس از اخذ مجوزهای لازم را ضروری دانست و با بیان این که تحریم های شدید اعمال شده علیه ایران بیش از هر چیز معیشت و سفره مردم را نشانه رفته است، بر ضرورت همدلی و همفکری محققان به منظور صرفه جویی حداکثری و بهره برداری بهینه از منابع موجود و کوشش برای جلب مشارکت و جذب منابع اقتصادی از متقاضیان فناوری ها و دستاوردهای تحقیقاتی این پژوهشگاه تاکید نمود.

در همین حال بهزاد قره یاضی رئیس بخش تحقیقات مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز با اعلام این که در حال حاضر 26 طرح و پروژه تحقیقاتی در این بخش در حال انجام است، گفت: کوشش داریم از پیشرفته ترین فناوری های روز از جمله کریسپر برای ایجاد ارقام مختلف محصولات کشاورزی با صفات برتر استفاده کنیم.

وی با اشاره به دستیابی محققان بخش به ارقام متنوع گیاهی حاصل از حدود 147 رخداد تراریخته، گفت: بیشترین این رخدادها مربوط به برنج و سیب زمینی و کلزا است و علاوه بر آن 7 رخداد مختلف گلرنگ تراریخته را در مرحله تحقیقات گلخانه ای و 4 رقم دیگر را در مرحله تحقیقات آزمایشگاهی داریم. البته روی سایر ارقام مثل گیاهان زینتی، ذرت و ... هم کار می کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 361

به "سیب زمینی تراریخته آماده اخذ مجوز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیب زمینی تراریخته آماده اخذ مجوز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید