قیمت نهاده های دامی دو برابر شد

به گزارش مجله گوگل ایرانی، رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با بیان اینکه قیمت نهاده های دامی در بازار دو برابر شده است گفت: از اول آذر ماه سال 98 تا به امروز بانک مرکزی هیچ گونه ارزی جهت واردات نهاده های دامی پر مصرف تامین نکرده است.

قیمت نهاده های دامی دو برابر شد

مجید موافق قدیری رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در گفت وگو با فارس، در مورد مسائل اخیر دامداران و مرغداران در تأمین خوراک دام گفت: در واقع مهمترین مشکل عدم تامین به موقع ارز در ترخیص نهاده های دامی خوراک دام از جانب بانک مرکزی میباشد به طوری که از اول آذر ماه سال 98 تا به امروز بانک مرکزی هیچ گونه ارزی جهت واردات نهاده های دامی پر مصرف تامین ننموده است و نتیجه آن دپو شدن حدود 3 میلیون تن نهاده دامی است که تا چند روز پیش بلاتکلیف بود و امکان ترخیص آنها وجود نداشت. این نهاده ها ذرت، جو و کنجاله سویا هستند که به عنوان نهاده های پرمصرف خوراک دام محسوب می شوند که تنها 2 میلیون و 320 هزار تن این محموله ذرت دامی است.

*نهاده ها با کپی اسناد واردات ترخیص می گردد

قدیری اضافه کرد: دو هفته پیش ستاد تنظیم بازار مصوب نموده که وارد نماینده با کپی اسناد می تواند کالا را ترخیص کند و بانک مرکزی نیز تعهد کرد کد تخصیص محموله هایی که در صف تخصیص ارز هستند علی الخصوص شرکت پشتیبانی امور دام کشور را به گمرک اعلام و ارز وارد نماینده را نیز در اسرع وقت پرداخت کند.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: دو روز پیش وزارت جهاد کشاورزی هم مجوز ترخیص 1.5 میلیون تن ذرت را صادر کرد که امیدواریم با ترخیص این کالا قیمت ذرت از 2 هزار و 500 تومان فعلی به هزار و 500 تومان یعنی قیمت مصوب تعزیراتی برسد.

*بخشنامه های یک شبه عامل عدم تامین کنجاله است

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با تأکید بر این که امروز مشکل جدی فراوری نمایندگان خوراک دام و پرورش دهندگان در صدور بخشنامه ها و دستورالعمل های یک شبه و بدون اخذ نظرات بخش خصوصی است، گفت: نتیجه این تصمیمات بلاتکلیفی و عدم تأمین کنجاله سویای واحدهای فراوریی است و شوربختانه هشدارهای این موضوع از چند ماه پیش به دولت داده شده بود.

*قیمت کنجاله دو برابر شد

قدیری توضیح داد: قیمت مصوب کنجاله سویا کیلویی 2 هزار و 450 تومان است اما قیمت آن در بازار به کیلویی 5 هزار تومان رسیده و در حقیقت افزایش حدود صد درصد داشته است. این بالا رفتن قیمت نیز به دغدغه های فراورینمایندگان اضافه کرد و آنها را با مشکل روبرو نموده است.

این فعال مالی ادامه داد: در شرایطی که قیمت کنجاله سویا در بازار حدود صد درصد رشد نموده، حدود 500 هزار تن کنجاله سویا در انبارهای شرکت پشتیبانی امور دام و 100 هزار تن در انبارهای کارخانجات روغن کشی وجود دارد. در صورتی که وزارت جهاد و وزارت صمت تکلیف نحوه توزیع این کالاها را در بین واحدهای فراوریی مشخص کند و حداقل مجوز توزیع 300 هزار تن از این کالاها را صادر کند، این شکاف 2 هزار و 500 تومانی در قیمت این کالا کمتر خواهد شد و فراوری برای دامداران و مرغداران مقداری به صرفه می گردد.

به گفته قدیری قیمت مصوب ذرت کیلویی هزار و 500 تومان و سویا 2 هزار و 450 تومان است که همان زمان هم این قیمت های مصوب مرغ و شیر در تنظیم بازار نیز مورد رضایت پرورش دهندگان نبود و هم اکنون که قیمت ها تقریبا در بازار دو برابر شده است، قیمت تمام شده فراوری نمایندگان شیر، گوشت و تخم مرغ را به شدت افزایش داده است اما قیمت محصولات پروتیینی در تنظیم بازار تغییر ننموده است.

*ایران وارد نماینده عمده نهاده های دامی

وی در پاسخ به این سؤال که مشکل فراوری نهاده های دامی در کشور چیست گفت: ایران از 50 سال پیش یکی از کشورهای وارد نماینده نهاده های دامی فراوری خوراک دام است و این موضوع نیز دو دلیل عمده دارد؛ نخست این که ایران کشوری گرم و خشک است و با بارش های کم نمی تواند محصولی مانند ذرت که آب بر است را فراوری کند. مشکل دوم این است که بخش کشاورزی دارای مدیریت، منابع انسانی، بهره وری و تکنولوژی ضعیفی به نسبت سایر صنایع است و نمی تواند انگیزه سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری برآورده کند، بنابراین سرمایه گذاران ترجیح می دهند که پول خود را در بخش های دیگر مالی کشور سرمایه گذاری نمایند و ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش دهند.

* 4.5 میلیارد دلار صرف واردات نهاده دامی می گردد

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران ادامه داد: کشور سال جاری برای فراوری انواع خوراک دام و طیور و در نتیجه فراوری انواع محصولات پروتئینی همچون شیر، گوشت و تخم مرغ به9/2 میلیون تن ذرت دامی 6/1 میلیون تن جو دامی و 4 میلیون تن کنجاله سویا احتیاج دارد. حدودا ارزش واردات نهاده های دامی فراوری خوراک دام بیش از 4/5 میلیارد دلار براورد میگردد. ضمن اینکه بیش از 400 میلیون دلار میز صرف واردات انواع ویتامین ها، مکمل ها و مواد اضافه کردنی خوراک دام، طیور و آبزیان می گردد.

*کارخانه های خوراک با 60 درصد ظرفیت کار می نمایند

این فعال مالی در انتها گفت: ایران امروز ظرفیت فراوری 25 میلیون تن انواع خوراک دام، طیور و آبزیان را در کارخانجات صنعتی خوراک دارد. اما متاسفانه این واحدها با حدود 60٪ ظرفیت فعالیت مینمایند و 40٪ احتیاج کشور توسط واحدهای مرغداری و دامداری و آبزی پروری به روش سنتی فراوری میگردد. در مجموع سال جاری احتیاج خوراک دام و طیور و آبزیان در کشور حدود 21 میلیون تن میباشد. با این میزان خوراک 2/7 میلیون تن گوشت مرغ، 1 میلیون تن تخم مرغ، 11/5 میلیون تن شیر خام و 886 هزار تن گوشت قرمز فراوری خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 988

به "قیمت نهاده های دامی دو برابر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت نهاده های دامی دو برابر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید