عوارض جبران ناپذیر جراحی های لاغری برای بدن

به گزارش مجله گوگل ایرانی، جراحی های لاغری دارای عوارض جانبی جدی است که می تواند سلامت بدن را به مخاطره بیندازد.

عوارض جبران ناپذیر جراحی های لاغری برای بدن

به نقل از آلوباریاتریس سنتر، امروزه به علت صنعتی شدن جوامع، چاقی و اضافه وزن به یکی از مسائل رایج تبدیل شده است. ورزش کردن و داشتن رژیم غذایی مناسب دو گزینه اصلی برای کاهش وزن محسوب می گردد. با این حال، انسان موجودی عاقل است که همیشه علاقمند به انجام کار ها با کمترین کوشش و هزینه است. داشتن تحریک کافی و گرفتن رژیم های غذایی سفت و سخت گزینه جذابی برای بسیاری از مردم نیست.

همزمان با پیشرفت علم، دانشمندان حوزه علوم پزشکی به روش های جراحی موثری برای کاهش وزن دست یافته اند. عمل جراحی اسلیو (Gastric Sleeve Surgery) و جراحی بای پس (Gastric Bypass) دو جراحی رایج برای کاهش وزن محسوب می شوند.

در عمل جراحی اسلیو بخش اعظمی از معده (75 درصد) به طور دائمی بریده شده و معده فرد کوچک می گردد. در عمل جراحی بای پس هیچ بخشی از معده جدا نمی گردد بلکه طی عمل، معده به دو بخش کیسه فوقانی و تحتانی تقسیم می گردد. بخش فوقانی که کوچکتر است مسئولیت نگهداری غذا را برعهده دارد و بخش تحتاتی بدون آنکه غذا به آن وارد گردد همچنان به کار خود ادامه می دهد.

در این عمل دوازدهه که بخش ابتدایی روده و جذب نماینده بخش قابل توجهی از مواد غذایی است از جهت خارج شده و بخش فوقانی معده به بخش پایین تر روده به صورت مستقیم وصل می گردد. جراحی بای پس قابلیت برگشت پذیری دارد، اما در عمل جراحی اسلیو معده به طور دائم کوچک می گردد.

عمل جراحی اسلیو به طور عمده به افرادی پیشنهاد می گردد که شاخص توده بدن (BMI) آن ها بیش از 50 است. شاخص توده بدن سنجشی آماری برای مقایسه وزن و قد یک فرد است. با این حال، افرادی که از مسائل کمتری رنج می برند می توانند از روش های پیچیده تر جراحی لاغری مانند جراحی بای پس استفاده نمایند. به طور معمول افرادی با شاخص توده بدن بیش از 40 توصیه می گردد که این جراحی را انجام دهند.

جراحی اسلیو دارای خطرات و مضراتی است که مهمترین آن ها شامل موارد ذیل می گردد:

1- غیرقابل بازگشت است.

2- وجود خطر لخته شدن خون، عفونت، و خونریزی

3- نشت از معده از محل بخیه

در سوی دیگر، از عوارض جراحی بای پس هم می توان به این موارد اشاره نمود:

1- رفلاکس معده، انسداد روده، سنگ کیسه صفرا، و زخم معده

2- کمبود مواد مغذی مورد احتیاج بدن

3- سندرم دامپینگ (به علائمی همانند احساس ناراحتی، گرفتگی شکم، تهوع، اسهال، بالا رفتن ضربان قلب، آروغ زدن، تعریق، احساس سبکی سر، ضعف و سستی اطلاق می گردد.)

4- فرآیند جراحی پیچیده و تهاجمی

5- نشت از معده

6- لخته خون، عفونت و خونریزی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1772

به "عوارض جبران ناپذیر جراحی های لاغری برای بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض جبران ناپذیر جراحی های لاغری برای بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید