فاجعه زیست محیطی در دورود؛ مرگ در کمین رودخانه تیره با ورود فاضلاب

به گزارش مجله گوگل ایرانی، سال هاست فاضلاب تصفیه نشده دورود به رودخانه تیره وارد می شود که علاوه بر ایجاد مخاطرات زیست محیطی، سلامت شهروندان را تهدید می کند؛ بوی بد تعفن فاضلاب هم مردم را کلافه کرده است.

فاجعه زیست محیطی در دورود؛ مرگ در کمین رودخانه تیره با ورود فاضلاب

گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران-هانیه حقیقی؛ تخلیه فاضلاب های کشاورزی، صنعتی و شهری و دفع پسماندهای صنعتی و انسانی، موجب آلودگی و تخریب اکوسیستم رودخانه های لرستان شده است، به طوری که ورود فاضلاب و پساب های تصفیه نشده به رودخانه تیره شهرستان دورود موجب افزایش بار مواد آلی آن و کاهش میزان اکسیژن محلول در آب و در نتیجه منجر به مرگ آبزیان به ویژه هزاران قطعه ماهی می شود.

رهاسازی فاضلاب در رودخانه تیره دورود

یکی از شهروندان دورود در گفت وگو با خبرنگار محیط زیست گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، با بیان اینکه کم آبی و خشک سالی چندین سال است شهرستان را دچار مشکل کرده، می گوید: با شروع فصل گرما، فاضلاب و پسماندهای رهاشده به خاطر کم آبی یا خشک شدن آب رودخانه تیره، در بستر آن جاری شده و بهترین فرصت را برای تکثیر حیوانات موذی خصوصاً موش ها فراهم کرده است؛ از سوی دیگر هجوم حشرات و تجمع زباله ها شهروندان را کلافه کرده و سلامت مردم به خطر انداخته است.

پیشرفت فیزیکی پروژه تصفیه خانه فاضلاب فقط 16 درصد!

در همین زمینه مجتبی بیرانوند، فرماندار دورود در گفت وگو با خبرگزاری خبرنگاران، در رابطه با سامان دهی و انتقال فاضلاب شهرستان دورود به بیرون از این شهرستان می گوید: متأسفانه انتقال فاضلاب به بیرون شهر دورود انجام نشده است تا این فاضلاب وارد تصفیه خانه شود؛ تصفیه خانه شهرستان دورود تنها 16 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و باید ایستگاه های پمپاژ فاضلاب این شهرستان احداث شود.

وی با اشاره به اینکه 30 درصد شبکه فاضلاب شهرستان دورود، سنتی است عنوان می کند: آبان ماه 98، جلسه ای با مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان لرستان داشتیم و مصوب شد شبکه فاضلاب این شهرستان به سرعت کامل شود اما اقدام خاصی صورت نگرفته است.

فاضلاب زیر دست و پای مردم!

فرماندار دورود عنوان می کند: ده ها سال است مردم شهرستان دورود پول فاضلاب پرداخت می کنند اما متأسفانه فاضلاب زیر دست و پای مردم است و سامان دهی نشده و باید راه تصفیه خانه، اصلاح شبکه و آسفالت حفاری هایی که در بحث شبکه فاضلاب شهرستان دورود انجام شده، تکمیل شود.

وی با بیان اینکه 70 درصد شبکه فاضلاب شهرستان دورود از طریق شرکت آبفار، سامان دهی شده و وارد رودخانه تیره این شهرستان می شود تصریح می کند: در فصولی که به علت استفاده از آب، رودخانه تیره دورود کم آب است بوی تعفن فاضلاب که وارد این رودخانه می شود باعث رنجش شدید مردم می شود.

بدهی 240 میلیاردی آب و فاضلاب لرستان

حمیدرضا کرم وند، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری لرستان نیز در گفت وگو با خبرگزاری خبرنگاران، در رابطه با پروژه فاضلاب شهر دورود می گوید: سال 98 کل اعتبار فاضلاب این شهرستان 4 میلیارد و 980 میلیون تومان بوده که فقط 2 میلیارد و 900 میلیون آن تخصیص یافته است.

به گفته او از بند و تبصره 5 نیز، یک میلیارد و 690 میلیون تومان اعتبار برای فاضلاب شهرستان دورود جذب شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری لرستان بیان می کند: سال جاری حدود 4. 5 میلیارد تومان اعتبار فاضلاب داریم که از این رقم یک میلیارد و 400 میلیون آن تخصیص داده شده است.

وی با بیان اینکه استان لرستان بالغ بر 240 میلیارد تومان در پروژه های عمرانی شرکت آب و فاضلاب شهری در بخش روستایی و شهری، بدهی انباشته دارد، تصریح می کند: فقط پروژه فاضلاب دورود، الان 24 میلیارد و 600 میلیون تومان بدهی دارد.

کمبود اعتبار، مانع پیشرفت فیزیکی تصفیه خانه

کرم وند بیان می کند: در دو سال گذشته علی رغم اینکه اعتبارمان کم بود اما 22 کیلومتر شبکه فاضلاب در ناصرالدین دورود اجرا شده و در منطقه 90 متری خط لوله هزار میلی متری کار کرده ایم که یک میلیارد آن از محل اعتبارات بازآفرینی شهری بوده است.

وی با اعلام اینکه 11 کیلومتر شبکه فاضلاب در مناطق بحرین، صفا و منوچهری اجرا شده است، ادامه می دهد: کانال ها و باکس هایی در دورود داشتیم که واقعاً شرایط خیلی ناجوری داشت؛ آب های سطحی می آمد و لجنزار بود اما الان مردم این مناطق از شر فاضلاب راحت شده اند و ما شبکه فاضلاب این مناطق را کامل اجرا کرده ایم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری لرستان با اشاره به اینکه اغلب شبکه فاضلاب شهرستان دورود، مدرن است اضافه نمود: 20 تا 30 درصد شبکه فاضلاب شهرستان سنتی ولی بیشتر آن مدرن است و تقریباً کل شهر دورود شبکه فاضلاب دارد؛ شاید 5 درصد شبکه فاضلاب ندارند اما همه اشتراک دارند.

کرم وند معتقد است تصفیه خانه تقریباً سمت کارخانه سیمان(ضلع جنوب شرقی دورود) است و 2 ایستگاه پمپاژ، بسیار فوری باید در این شهر ایجاد شود و برآورد هزینه ای که الان داریم حداقل 100 میلیارد تومان است.

وعده های جدید برای تصفیه خانه

وی می افزاید: جدیداً 4. 5 میلیارد تومان اعتبار مصوب داریم و اخیراً با سازمان برنامه و بودجه صحبت کرده ایم و توانسته ایم ماده 56 برای 2 پروژه را بگیریم که آن ها نهایتاً یکی از این 2 پروژه را دارند حذف می کنند؛ ما گفتیم شهرستان دورود حتماً بماند و مجبوریم از مکمل های مالی استفاده کنیم.

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری لرستان، برآورد تکمیل شبکه فاضلاب در دورود 100 میلیارد تومان برای ایستگاه پمپاژ و ساختمان خود تصفیه خانه است ولی درآمد جاری شرکت آب و فاضلاب، کفاف هزینه های جاری را نمی دهد و حتی تعمیرات و امور جاری ما را هم نمی تواند پوشش دهد.

واگذاری 40 هزار انشعاب آب و فاضلاب در دورود

به گفته این مسئول، 40 هزار انشعاب فاضلاب به مشترکان واگذار شده که قیمت خرید انشعاب به طور متوسط 700 هزار تومان است و باید ظرف 2 سال آینده 100 میلیارد تومان سرمایه برای دورود جذب شود که برای فاضلاب آن در دو سال آینده پروانه ایجاد کنیم.

کرم وند می گوید: در محلات، ما دو بار سرمایه گذاری به روش BOT را برگزار کردیم که انجام نشده. در دورود، نورآباد و کوهدشت اگر همین الان سرمایه گذاری باشد، می توانیم فراخوان بدهیم؛ اما واقعاً پساب برای لرستان جاذبه ندارد.

حل معضل فاضلاب دورود؛ نیازمند ورود سرمایه گذار

گودرز امیری، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان هم در گفت وگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، می گوید: اراضی منابع طبیعی پایین دست شهرستان دورود برای تولید چوب است مثل درختان صنوبر که من فکر می کنم فرماندار و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری لرستان روی این قضیه کار کنند.

این مسئول معتقد است اگر سرمایه گذاری باشد که ما 100 یا 300 هکتار از اراضی منابع طبیعی را به او بدهیم و در عوض سرمایه گذار تصفیه خانه شهرستان دورود را تکمیل کند و بر اساس یک برنامه زمان بندی آن زمین دست او باشد و از پساب آن 20 یا 30 سال استفاده کند، ممکن است به سرعت شبکه فاضلاب دورود تکمیل شود.

ضرب الاجل 2 ماهه استاندار لرستان برای حل موقت مشکل فاضلاب دورود

سیدموسی خادمی، استاندار لرستان در گفت وگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، می گوید: شرکت آب و فاضلاب موظف است موضوع تکمیل تصفیه خانه و ایستگاه پمپاژ فاضلاب را از طریق ماده 56 دنبال کند و سال جاری به نتیجه برساند؛ حدبیشتر زمان هم 2 ماه است و اگر نتوانست، به فکر راه چاره دیگری باید باشیم.

وی با بیان اینکه موضوع سرمایه گذار باید پیگیری شود، می افزاید: اگر سرمایه گذاری پیدا شد، با طرحی که معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان اعلام کرده، نسبت به کسی که جنگل صنعتی در پایین دست بزند، تعهد می کنیم منابع طبیعی همکاری کند.

استاندار لرستان در ادامه سخنان خود می گوید: اگر کسی سرمایه گذاری در حوزه آب و فاضلاب کند، حاضریم تمام مجوزها را بدهیم و با آن سرمایه گذار قرارداد مشارکت ببندیم؛ حتی طرح هم به او واگذار کنیم اما فعلاً اولویت ماده 56 است هرچند این ها باهم منافاتی ندارد.

به گفته خادمی اکنون فاضلاب به کف رودخانه تیره دورود ریخته می شود و این موضوع چهره و بهداشت شهر را خراب می کند. فاضلاب شهرستان دورود از طریق بستر رودخانه از شهر خارج می شود که باید برنامه ریزی کنیم طرح اضطراری لوله گذاری موقت انجام و فاضلاب به خارج از شهر هدایت شود تا زمانی که تصفیه خانه این شهرستان درست شود.

نیاز به 100 میلیارد تومان اعتبار برای احداث تصفیه خانه فاضلاب دورود

حسین گودرزی کننده مردم دورود و ازنا در مجلس در گفت وگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، با بیان اینکه پروژه تصفیه خانه فاضلاب دورود تنها 15 تا 16 درصد پیشرفت کرده و برای تکمیل نیاز به 100 میلیارد تومان بودجه دارد، می گوید: این پروژه امکان بهره برداری در کوتاه مدت را نخواهد داشت.

به گفته وی، شرکت آب و فاضلاب شهرستان، فاضلاب شهری را از طریق لوله کشی به کف رودخانه تیره منتقل کرده و این مساله در فصل تابستان با کم شدن آب رودخانه بیش از پیش چهره فاجعه بار خود را نمایان و به معضل بزرگ زیست محیطی تبدیل می شود.

کننده مردم دورود و ازنا در مجلس درباره انتقال فاضلاب به خارج شهر دورود و ارائه راه چارهی موقت برای مقابله با بحران زیست محیطی عنوان می کند:در سفر استاندار، معاونان و مدیران کل بر این معضل زیست محیطی و تبعات گوناگون آن تأکید کردم.

وی در ادامه با بیان اینکه خواستار انتقال فاضلاب شهری از طریق لوله کشی تا خروجی شهرستان دورود شده ، تصریح می کند: به عنوان راه چارهی موقت، برای آنکه تا زمان تکمیل پروژه تصفیه خانه، شهروندان دورود از این فاجعه زیست محیطی رهایی یابند، این درخواست مورد موافقت استاندار واقع شده و استاندار به مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری لرستان دستور داد این اقدام سال جاری در اسرع وقت انجام شود.

با توجه به صحبت های انجام شده و پیگیری های انجام شده به نظر می رسد اتمام پروژه فاضلاب شهرستان دورود ضروری است و باید هرچه زودتر نسبت به تکمیل و بهره برداری از این پروژه اهتمام صورت بگیرد. اقدامی که اگرچه بیشتر مسئولان شهرستانی و استانی وعده آن را داده اند اما مشاهدات مؤید آن است که اقدامات و تلاش های جدی تری باید انجام شود.

4076/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1192

به "فاجعه زیست محیطی در دورود؛ مرگ در کمین رودخانه تیره با ورود فاضلاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاجعه زیست محیطی در دورود؛ مرگ در کمین رودخانه تیره با ورود فاضلاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید