مصوبه ای برای آزادسازی ثبت سفارش برنج وجود ندارد

به گزارش مجله گوگل ایرانی، در حالی که دبیر انجمن برنج اعلام می نماید مصوبه ای درباره آزادسازی ثبت سفارش برنج دریافت نکرده ایم، روز گذشته عباس تابش، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود با توجه به ضرورت تامین احتیاج کشور و تنظیم بازار آن و طی هماهنگی های صورت گرفته، ثبت سفارش برنج آغاز شد و در این ارتباط واردنمایندگان می توانند اقدام نمایند.

مصوبه ای برای آزادسازی ثبت سفارش برنج وجود ندارد

وی بعلاوه اعلام نمود که با توجه به ممنوعیت ثبت سفارش و واردات برنج در فصل برداشت با هدف حمایت از کشاورزان و تولیدنمایندگان برنج داخلی و نظر به فرایند ثبت سفارش و خرید، حمل و ترخیص برنج جهت تنظیم بازار بیش از یک ماه طول می کشد و با توجه به اینکه در این شرایط حساس کشور و کمبود منابع آبی و از طرفی ضرورت تامین امنیت غذایی کشور از اهم موضوعات مطروحه در دولت است، با رویکرد حمایت از مصرف نماینده پیرو هماهنگی های اجرا شده، مقرر شد ثبت سفارش کالای مذکور طی هفته جاری با هدف تامین مکفی کالا و تنظیم بازار این محصول آغاز گردد.

در این راستا مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردنمایندگان برنجاعلام نمود: روز گذشته خبری مبنی بر آزادسازی ثبت سفارش برنج از ابتدای آبان ماه منتشر شد. یعنی واردنمایندگان می توانند نسبت به ثبت سفارش و خرید برنج اقدام نمایند ولی این برنج های خریداری شده باید همچنان بعد از خاتمه دوره ممنوعیت به کشور وارد شوند.

وی ادامه داد: لغو ممنوعیت ثبت سفارش و اعلام این خبر در حیطه کاری معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیست و وزارت جهاد کشاورزی باید برای آزادسازی آن تصمیم بگیرد که هنوز هیچ مصوبه ای در این خصوص در وزارت جهاد کشاورزی نیست و به واردنمایندگان نیز اعلام نشده است.

دبیر انجمن واردنمایندگان برنج اضافه نمود: در حقیقت نظر و پیشنهاد وزارت صمت این است که باتوجه به رصد بازار اگر اجازه واردات برنج در دوره ممنوعیت داده نمی گردد حداقل ثبت سفارش آن آزاد گردد تا با خرید برنج یکماه جلوتر باشیم.

وی با اشاره به اینکه پیشنهاد وزارت صمت برای تنظیم بازار برنج با این ادبیات اقدام درستی نبود، گفت: همین پیشنهاد که حتی مصوبه ای هم برای آن وجود ندارد باعث خواهد شد که طرف خارجی قیمت ها را افزایش دهد و برنج خارجی دچار جهش قیمت گردد. جهش قیمتی که ممکن است تا دوره آزادسازی واردات باقی بماند. بعلاوه وقتی لغو ممنوعیت ثبت سفارش برنج خارجی مطرح گردد ولی بازار برنج داخلی شاهد هیچ تغییری در آن نباشد قطعا قیمت برنج ایرانی نیز افزایش خواهد یافت.

کشاورز در ادامه گفت: به نظر می رسد مسئولان باید در انتشار اخبار دقت نظر بسیاری داشته باشند تا منجر به نابسامانی بازار نشوند.

وی در خاتمه گفت: همچنان وزارت جهاد کشاورزی با واردات برنج در دوره ممنوعیت واردات مخالف است و به نظر می رسد تصمیم وزیرجهاد کشاورزی بر ادامه این فرایند بیشتر تصمیم سیاسی است تا مالی که در نهایت تنها دستاورد آن افزایش قیمت برنج ایرانی و خارجی خواهد بود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1828

به "مصوبه ای برای آزادسازی ثبت سفارش برنج وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصوبه ای برای آزادسازی ثبت سفارش برنج وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید