نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی در 14 مردادماه، اعلام شرایط برگزاری حراج جدید

به گزارش مجله گوگل ایرانی، خبرنگاران: بانک مرکزی در اطلاعیه ای نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (14 مردادماه 99) را اعلام و در مورد برگزاری حراج جدید اوراق بدهی دولتی در تاریخ 21 مرداد ماه امسال و فهرست اوراق عرضه شده در آن اطلاع رسانی کرد.

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی در 14 مردادماه، اعلام شرایط برگزاری حراج جدید

به گزارش مجله گوگل ایرانی به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، متن این اطلاعیه به توضیح زیر است:

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (14 مردادماه 1399)

پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 7 مردادماه 1399 در مورد برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری هشتمین مرحله از این حراج، تعداد 9 بانک و صندوق سرمایه گذاری سفارش های خود را در مجموع به ارزش 36.8 هزار میلیارد ریال در سامانه های بازار بین بانکی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش 14.8 هزار میلیارد ریال اوراق اراد42 با نرخ بازده تا سررسید 20 درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای اقتصادی برنده در روز سه شنبه 14 مردادماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

همچنین، سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و به وسیله بورس در حدود 7.9 هزار میلیارد ریال اوراق اراد42 در نرخ کشف شده در حراج و همچنین 5.1 هزار میلیارد ریال اوراق اراد43 را با نرخ بازده تا سررسید 21 درصد خریداری کردند. در مجموع، 27.8 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت در روز سه شنبه 14 مردادماه توسط بانک ها، نهادهای اقتصادی و سایر سرمایه گذاران خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (21 مردادماه 1399)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله یازدهم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را در روز سه شنبه 21 مردادماه 1399 اجرا خواهد نمود.

اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به توضیح جدول زیر است:

بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 19 مردادماه 1399 تنها به وسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خود را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 19 مردادماه 1399 به وسیله سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نمایند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 21 مردادماه 1399 انجام خواهد شد.

کلیه نهادهای اقتصادی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خود را در هر دو نماد به طور جداگانه ارسال نمایند؛ شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هریک از نمادهای مزبور 500 هزار ورقه است. همچنین به نهادهای اقتصادی شرکت نماینده در این حراج توصیه می گردد، تنوع بخشی به سبد دارایی های اقتصادی را در سفارش گذاری مدنظر قرار دهند.

ذکر این نکته لازم است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می نماید و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش های برنده به وسیله تعیین کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می نماید. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می گردد.

همچنین بر اساس جزء (4) بند ک تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق اقتصادی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق اقتصادی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تأمین اقتصادی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین نماینده زیرساخت معاملات و برگزارنماینده حراج فروش اوراق به بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1122

به "نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی در 14 مردادماه، اعلام شرایط برگزاری حراج جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی در 14 مردادماه، اعلام شرایط برگزاری حراج جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید