نخستین سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر به کار خود پایان داد

به گزارش مجله گوگل ایرانی، تهران (پانا) - مراسم اختتامیه نخستین سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر با رونمایی از 17 مجسمه خلق شده در این رویداد و با پیام سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تقدیر ازهنرمندان حاضر در این رویداد به کار خود خاتمه داد.

نخستین سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر به کار خود پایان داد

ابوذر حلوایی پور،مدیر روابط عمومی این شرکت و رئیس نخستین سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر در آیین پایانی این مرنام ضمن قدردانی از تمام کسانی که در برگزاری این رویداد سهم داشته اند، گفت: در راستای تحقق اهداف فرهنگی هنری و ایفای مسئولیت های فرهنگی اجتماعی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و طبق برنامه ریزی ها و اهدافی که برای سال 1400 تنظیم شده بود، اولین دوره سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر با همکاری جمعی از هنرمندان مجسمه ساز در سیرجان برنامه ریزی شد.

به گفته او هدف این رویداد در وهله نخست، فراهم کردن فرصتی برای حضور هنرمندان در شهر سیرجان بود و در گام دوم توجه به هنر مجسمه سازی و توسعه این هنر در شهر سیرجان و تقویت بنیه هنری هنرمندان این شهر است.

حلوایی پور ادامه داد: از بدو تصمیم گیری در خصوص برگزاری این سمپوزیوم تلاش کردیم استانداردهای لازم رعایت شود و کارها به صورت اصولی و حرفه ای و با استفاده از مشاوران و هنرمندان قوی در این زمینه پیش برود. یکی از مهم ترین سیاست های ما در برگزاری این رویداد پایه ریزی و تداوم این کار در سال های آینده است و امیدواریم این سمپوزیوم در سال های آینده به همت و میزبانی شرکت گل گهر و موضوع شهر سیرجان ادامه داشته باشد. او درباره پیامدهای برگزاری چنین رویدادی برای جامعه سیرجان گفت: این سمپوزیوم یک رویداد تازه برای مردم و هنرمندان سیرجان است و با توجه به تمهیداتی که اندیشیده شده است بدون شک پیامدهای مثبت و خیلی خوبی را برای هنرمندان و مردم سیرجان خواهد داشت. امیدواریم هنرمندان بهره لازم را از این رویداد ببرند تا در سال های آینده هنرمندان مجسمه ساز سیرجانی در سطح کشور معرفی شوند و در سمپوزیوم های مختلف شرکت کنند.

مدیر روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در پایان سخنانش افزود: امیدواریم در سال های سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر را با سنگ و متریال های دیگر برگزار کنیم.

سید مجتبی موسوی مدیر هنری سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر که در کارنامه خود سابقه برگزاری 16 سمپوزیوم بزرگ را دارد گفت: با این من هم فرزند خطه کویر هستم اما تا پیش از سفر به سیرجان تصور نمی نمی کردم این شهر از قابلیت های خوبی برای برگزاری سمپوزیوم مجسمه سازی برخوردار است.

به گفته او، مردمان سیرجان بسیار دغدغه مند و اهل فرهنگ و هنر هستند و سمپوزیوم مجسمه سازی با اقبال خوبی از سوی اهالی سیرجان و هنرمندان سراسر کشور روبرو شد.

او افزود: از زمانی که نخستین بار برای گفت وگو در خصوص برگزاری سمپوزیوم مجسمه سازی به سیرجان سفر کردم تا برگزاری این رویداد تنها 5 ماه زمان برد و این موضوع ناشی از درایت و همراهی مدیران و همکاران شرکت گل گهر و گروه سیاستگذاری این رویداد بود.

موسوی ادامه داد: پس از انتشار فراخوان سمپوزیوم در 27 خردادماه 184 طرح از 103 هنرمند به دبیرخانه این رویداد رسید که این آمار بسیار امیدوار کننده است و پس از داوری 17 طرح پذیرفته شدند، از این میان در میان پذیرفته شدگان دو هنرمند خانم و 15 هنرمند مرد حضور داشتند. اما در بخش دستیاران تعادل میان هنرمندان خانم و مرد برقرار شد. در مجموعه در این رویداد 45 هنرمند حضور داشتند.

او افزود: پشتبانی شرکت گل گهر از سمپوزیوم مجسمه سازی بی سابقه بود و در جریان برگزاری این رویداد با ابتکار احمد زیدآبادی برای نخستین بار کارگاه آموزش مجسمه سازی برای بچه ها راه اندازی شد و 40 قالب گچی در اختیار بچه ها گذاشته شد.

او در بخش پایانی سخنانش نوید تولد هنرمندان برجسته مجسمه ساز سیرجانی در سال های آینده را داد و ابراز امیدواری کرد با تداوم برگزاری سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر بزودی سیرجان به نام یکی از قطب های گردشگری فرهنگی و هنری کشور بدل شود.

سعید شهلاپور یکی از اعضای هیات داوران گفت: به نام یک ایرانی بر خود می بالم که مجموعه صنعتی گل گهر با درایت مدیرانش توانسته است در امرتولید آثار هنری به خوبی ورود کند و سهمی در اعتلای هنر مجسمه سازی در سرزمینم داشته باشد.

او افزود: من تا به امروز در برگزاری بیشتر سمپوزیوم هایی که در ایران برگزار شده، سهم داشته ام اما بدون اغراق می گویم سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر یکی از حرفه ای ترین رویدادهای مجسمه سازی است که تا به امروز در ایران برگزار شده است.

محمدرضا علیزاده مدیرکل ارشاد استان کرمان گفت:خوشبختانه در سال های اخیر فرصت و امکانی فراهم شده تا در استان کرمان رویدادهای مهم تجسمی رقم بخورد و جای بسی خوشحالی است که امشب شاهد اختتامیه پنجمین سمپوزیوم مجسمه سازی این استان هستیم. به پشتوانه هنرمندانی چون علی اکبر خان صنعتی و محمد هژبر ابراهیمی باید بگویم که هنرمندان کرمانی همیشه در عرصه ملی حرفی برای گفتن دارند.

او افزود: او ابراز امیدواری کرد با اقدامات فرهنگی و هنری که در سیرجان اجرا شده بزودی سیرجان به قطب مجسمه سازی کشور بدل شود. او همچین از راه اندازی هنرستان هنرهای زیبا درسیرجان و بم در مهرماه سال جاری خبر داد.

در این مرنام محمد رضا علیزاده پیام معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را قرائت شد.

در بخشی از این پیام آمده است: سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر سیرجان با برنامه ریزی و در ارتباط و همکاری هنرمندان، شهروندان و بخش اقتصادی و صنعتی می تواند مقدمه ای برای تحول فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی سیرجان با تمرکز بر هنر باشد و وجوه فرهنگی و هنری سیرجان که بر جنبه های اجتماعی و اقتصادی هم موثر است، بیش از گذشته تقویت شود. این سمپوزیوم در نخستین دوره با مشارکت هنرمندان حرفه ای در هیات انتخاب و تولید آثار، نویدبخش ادامه فرایندی فرهنگی و هنری در جان سیرجان است. از حامیان و هنرمندان نخستین سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر سیرجان قدردانی می کنم و برای هنرمندان و فعالان هنر سلامتی و موفقیت را آرزو دارم.

حجت نجمی نیا مدیر مجتمع گل گهر هم در این مرنام گفت: حمایت های همیشگی مهندس عتیقی مدیرعامل شرکت در تحقق مسئولیت های اجتماعی و برگزاری این رویدادها نشان دهنده نگاه عمیق مجموعه گل گهر به فرهنگ و هنر است و در پنج ماهی که کلید برگزاری سمپوزیوم مجسمه سازی در سیرجان زده، مجموعه گل گهر حمایت همه جانبه خود را معطوف به این رویداد کرد که همین جا باید از مدیران این مجموعه و هنرمندانی که در برگزاری این رویداد سهم داشتند قدردانی کنم.

به گفته نجمی نیا، سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر در نخستین گام آن قدر حرفه ای و خوب برگزار شد که می تواند تنها به اتکا برگزاری این رویداد مدعی شد سیرجان توانایی این را دارد که در آینده بسیار نزدیک پرچم دار فرهنگ و هنر در جنوب شرق کشور باشد.

حمید شانس از هنرمندان پیشکسوت مجسمه سازی، داور و عضو شورای سیاستگذاری یکی دیگر از سخنرانان مرنام اختتامیه بود که در سخنانش به ابعاد لزوم برگزاری چنین رویدادهای هنری و به ویژه برگزاری این رویداد بزرگ هنری در سیرجان پرداخت.

در پایان مرنام از هفده هنرمند، دستیاران، ستاد اجرایی و مدیران شرکت گل گهر که در سمپوزیوم همکاری داشتند، تجلیل شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 1768

به "نخستین سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر به کار خود پایان داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین سمپوزیوم مجسمه سازی گل گهر به کار خود پایان داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید