کارگران چرخی غیر ایرانی از بازار حذف می شوند

به گزارش مجله گوگل ایرانی، هرساله با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، تردد در بازار بزرگ تهران به سبب افزایش جمعیت حاضر در آن و تردد چرخ دستی ها سخت و پر مشقت می گردد. معضلی که برای نخستین بار شهرداری منطقه 12 برای رفع کردن آن چاره اندیشی نموده است.

کارگران چرخی غیر ایرانی از بازار حذف می شوند

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ دیجیتال از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

خبرنگاران- فاطمه عسگری نیا:خانم بار، آقا بار را فریاد می زند و از لابه لای جمعیت انبوه بازار می گذرد. چرخ دستی هایی که توسط مردان پیر و جوان در میان گذرهای شلوغ بازار جابه جا می شوند. حجم باری که روی بعضی از این چرخ دستی ها دیده می گردد، خیلی بیشتر از حد معمول است.

ملودی چرخ های غلتان این چرخ دستی ها و ندای نحیف مردان میانسال یا جوانک هایی که با کمر خمیده دسته چرخ را به زور می کشند و عابران را به کنار فرا می خوانند، در دل شلوغی های بازار، نوستالژیک و شنیدنی است. به نام های مختلفی در بازار صدایشان می نمایند، عده ای آنها را به رسم قدیم حمال های بازار نام می برند و عده ای هم به آنها چرخی می گویند. هر راسته، چرخی های ویژه خود را دارد؛ چرخی های مسجد امام (ره)، چرخی های راسته بزازها و ...خیلی هایشان از غرب ایران برای کسب و کار به تهران آمده اند. در میانشان هم کارگران غیرایرانی دیده می شوند. کامران کلیوانی یکی از این چرخی های بازار است که به گفته خود از 30 سال پیش تا به امروز در بازار مشغول کار است، اهل مریوان است. پیش از این که به تهران کوچ کند به کولبری در غرب مشغول بوده است. او می گوید: سال های اول که به بازار آمدم همان کار کولبری را انجام می دادم تا این که کم کم به علت ضعف بدنی به باربری با چرخ روی آوردم و 10 سالی می گردد در بازار با چرخ دستی به جا به جایی بار مشغولم.

از درآمدش رضایت چندانی ندارد و می گوید: چند سال پیش خیلی بهتر بود. اما به تازگی هر روز به تعداد چرخی ها و به قولی حمال های بازار افزوده می گردد، جوان های زیادی از شرق و غرب کشور برای کسب درآمد به تهران آمده اند و مشغول این کار شده اند. از طرفی تعداد مهاجران شاغل در این بخش هم کم نیست و این موضوع اوضاع کسب و کار ما را آجر نموده است.

اواز اجرای طرح ساماندهی چرخی ها در بازار شادمان است و ادامه می دهد: امیدواریم با اجرای این طرح کمی اوضاع کار ما سرو سامان بگیرد.

جلال اما نگران است، چرخیِ جوانی که یک سال پیش به تهران آمده است. او می گوید: کار نیست و ما چاره ای جز این نداریم. اگر قرار باشد طرح ساماندهی چرخی ها در بازار اجرا گردد، شانس بیشتر با کسانی است که سابقه بیشتری در بازار دارند. همین که زمزمه ساماندهی چرخی ها در بازار پیچیده، دلالی ها شروع شده است.

کریمان هم چرخی 35 ساله ای است که از ممنوعیت فعالیت چرخی ها در داخل بازار طی روز گلایه مند است و می گوید: ما باید صبح تا شب در بازار بیکار بنشینیم آن وقت در تاریکی شب کار کنیم. درست است این شرایط هم برای ما در تردد بهتر شده هم برای مردم اما این موضوع مشکلاتی را برای ما چرخی ها به همراه دارد. نه روز می توانیم استراحت کنیم نه شب! چرا که اگر در روز بازار را رها کنیم خود به خود از چرخه حذف می شویم.

  • مردم راضی

درست است از روزی که تردد چرخی ها در بازار ممنوع شده فعالان این بخش و حتی بازاری ها دل خوشی از این شرایط ندارند اما مردمی که برای تامین ملزومات خود در روزهای سرانجامی سال راهی بازار می شوند می توانند با آرامش بیشتری در بازار قدم بزنند. زهره صالحی، یکی از شهروندان تهرانی می گوید: برای نخستین بار است بازار تهران را به این شکل می بینم. همواره وقتی در بازار تردد می کردیم، باید مراقب چرخی هایی که از چپ و راست در حرکت بودند، باشیم اما اکنون با خیال آسوده در این فضا قدم می زنیم.

اسماعیل امامی، یکی دیگر از شهروندان تهرانی می گوید: پیش از این که تردد چرخی ها در طول روز ممنوع گردد، واقعا امکان تردد در بازار وجود نداشت. خیلی اوقات دیده می شد بچه ها یا زنان با چرخی ها برخورد نموده و دچار آسیب می شدند اما با اجرای طرح ساماندهی چرخی ها خوشبختانه این شرایط بهبود یافته است.

  • 7 هزار چرخی در بازار مشغول است

شهردار ناحیه 3 منطقه 12 که مسئولیت ساماندهی چرخ دستی های بازار را دنبال می نماید در گفت و گو با خبرنگار ما می گوید: موضوع ساماندهی چرخ دستی های فعال در بازار یکی از چالش هایی است که ما در محدوده بازار با آن روبرو ایم. هر روز بر جمعیت چرخی های بازار افزوده می گردد به طوری که آمار جمعیت فعال در این بخش به حدود 7 هزار نفر رسیده است و این در حالی است که بازار تنها به حدود 3 هزار نفر از این جمعیت احتیاج دارد.

محسن حاتمی می افزاید: طرح ساماندهی چرخ دستی های فعال در بازار را در قالب دو مرحله دنبال می کنیم، مرحله نخست پیش از سرانجام سال است و به صورت محدود کردن تردد چرخ دستی ها در ساعت اوج حضور مردم در بازار است و مرحله دوم پس از شروع سال جدید و ثبت مشخصات چرخ دستی های تائید شده از سوی هیئت امنای بازار در سامانه ویژه چرخ دستی های بازار است.

  • نیمی از چرخی های بازار حذف می شوند

او ادامه می دهد: در مرحله نخست، کار ساماندهی که در ماه سرانجامی سال در حال اجراست، تردد چرخ دستی ها از ساعت 10 تا 16 در همه بخش های بازار سرپوشیده ممنوع است و فعالان این بخش می توانند پس از ساعت 16 نسبت به جا به جایی بارهای خود اقدام نمایند.

شهردار ناحیه 3 منطقه 12 اظهار می دارد: در فاز دوم ساماندهی چرخی های بازار هم که با مشارکت هیئت امنای بازار اجرایی می گردد، چرخی های تائید شده از سوی بازاریان هر سرا می توانند در سامانه ای که به این منظور طراحی شده، ثبت نام نمایند.

حاتمی ادامه داد: با ساماندهی و شناسایی چرخی های بازار ضمن این که چرخی های غیر ایرانی از چرخه کار حذف می شوند، امکان آنالیز فعالیت افراد به جا مانده، آسان تر می گردد.

او یادآور شد: با اجرای طرح ساماندهی چرخی های بازار، بخش قابل توجهی از نارضایتی مردم از وضع بازار، سرقت ها و نابه سامانی ها در بازار کاسته خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: iranigoogle.ir شناسه مطلب: 793

به "کارگران چرخی غیر ایرانی از بازار حذف می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگران چرخی غیر ایرانی از بازار حذف می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید